Fotowoltaika – Gdzie jest haczyk?

Tak zwany haczyk może być w ofercie nierzetelnego sprzedawcy. Dlatego tak ważne jest, by wybrać doświadczoną i uczciwą firmę zajmującą się instalacjami fotowoltaicznymi. Twoje przygotowanie i wiedza pozwolą Ci nie tylko zadawać właściwe pytania podczas spotkania z doradcą ale też prawidłowo interpretować wszelkie dane.

Żeby się ustrzec „haczyków”, zwróć uwagę na:

  • Parametry warunków nasłonecznienia – co innego oznaczają szczytowe warunki nasłonecznienia a co innego ich średnia wartość. Oszczędności na instalacji fotowoltaicznej powinny być wyliczane w oparciu o średnią wartość nasłonecznienia, bo tylko ta będzie w rzeczywistości miarodajna.
  • Sprawdź dokładnie ile płacisz za prąd. Twoja taryfa może się różnić od tej przyjętej przez nieprecyzyjnego sprzedawcę. To ważne na przykład czy korzystasz z taryfy ogólnej czy dzienno-nocnej.
  • Pamiętaj, że Twoja instalacja będzie produkowała prąd o świtu do zmierzchu. Godziny nocne to czas, kiedy instalacja jest nieaktywna. W nocy Twoje zapotrzebowanie energetyczne powinno być zaspokojone poprzez wyprodukowane w ciągu dnia nadwyżki.
  • Zwróć uwagę na to, jaki może być spadek wydajności paneli w czasie. To normalne zjawisko, ale warto wiedzieć jaką gwarancję na skuteczność po latach oferuje dana firma.
  • Weź pod uwagę koszty dodatkowe, nie tylko samą cenę paneli. Sprawdź serwis, możliwości przedłużenia gwarancji, ubezpieczenia, parametry kredytowe (jeśli korzystasz z pożyczki).
Znajdź nas na Facebooku